Az okok, ami miatt a karbonlábnyom kiszámítására szükség van, meghatározzák a legmegfelelőbb számítási módszert.
Néhány esetben elegendő egyfajta alap-lábnyom értéket megkapni, ehhez elegendő az ingyenesen használható karbonlábnyom kalkulátorunk.
Miért számoljuk ki a karbonlábnyomunkat?
Általában két fő ok van:
- Figyelni akarunk a karbonlábnyomunkra, és időről időre csökkenteni akarjuk azt.
- Pontosan szeretnénk kommunikálni a karbonlábnyomunkat az érintett feleinknek.
A karbonlábnyom számolása a későbbi csökkentésének érdekében
Egy szervezet karbonlábnyomának kiszámítása hasznos eszköz lehet a már meglévő energia és környezeti intézkedések kiegészítéséhez, vagy akár az egységesítéséhez is.
Ha a számításnál a csökkentési szándék a fő ok, akkor általában elegendő azonosítani a legfőbb kibocsátó forrásokat és számszerűsíteni a kibocsátást. Ez a folyamat egyértelmű és aránylag gyors. A legfőbb kibocsátó források általában a gáz és elektromosság felhasználás és a ki- illetve beszállítás.
A kibocsátások számszerűsítése után a csökkentésre irányuló lehetőségeket tudunk megfogalmazni és fontossági sorrendbe állítani. Azokra a területekre kell a hangsúlyt helyezni, ahol a legnagyobb megtakarítás érhető el.
Karbonlábnyom számítás a pontos kommunikálás érdekében
Mostanában egyre több és több szervezet számolja ki részletesen a karbonlábnyomát, hogy később nyilvánosságra hozzák azzal a céllal, hogy:
- CSR vagy marketing célokra használják fel.
- megfeleljenek az érdekelt feleik igényének.
- azonosítsák azt a kibocsátást, melyet semlegesíteniük kell, hogy “karbonsemlegesek” legyenek.
Ezen célok miatt egy bonyolultabb számítás szükséges, mely az összes olyan kibocsátást figyelembe veszi, amely az adott szervezet működéséből származik. Az ilyen számítást érdemes egy független külső fél által akkreditáltatni. Az akkreditáció biztosítja, hogy a számítási módszert megfelelően használták és, hogy az eredmények a valóságnak megfelelnek. Ebben az A+ cégkategóriás OurOffset és a Crowe a kiválóságot tudja biztosítani.